Zbadaj nerki pupila – czyli, czym jest SDMA?

W medycynie weterynaryjnej następuje ciągły, dynamiczny rozwój diagnostyki. Dzięki temu możemy precyzyjniej i szybciej diagnozować naszych pacjentów, także w zakresie chorób nerek, które są bardzo istotna przyczyną śmiertelności psów i kotów, zwłaszcza tych w wieku podeszłym.

Dzięki firmie Idexx, która ciągle udoskonala swoje aparaty do badania krwi możemy już w naszej przychodni prowadzić monitoring stanu nerek za pomocą badania parametru SDMA. Jest to bardzo precyzyjny biomarker, który wykorzystujemy przede wszystkim we wczesnej diagnostyce chorób nerek, a to dzięki temu, że jest o wiele czulszym wskaźnikiem w porównaniu z badaną rutynowo kreatyniną. Czyli, mówiąc prościej, możemy dzięki niemu wykryć uszkodzenie nerek na etapie bardzo wczesnego rozwoju schorzenia. Poziom kreatyniny może być wówczas jeszcze w normie, bo jak pokazują badania SDMA u kotów rośnie na kilkanaście miesięcy przed wzrostem poziomu kreatyniny, u psów na kilka.

Jak wiemy wczesna diagnoza znacząco wpłynie na sposób i skuteczność leczenia, a co za tym idzie na długość życia naszych przyjaciół 🙂

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o samym SDMA to zapraszamy do odwiedzenia nas w przychodni , gdzie odpowiemy na wszystkie pytania albo skorzystania z materiałów na ten temat udostępnionych przez firmę Idexx :

https://www.idexx.eu/pl/products-and-solutions/reference-laboratory/reference-laboratory-comprehensive-test-menu/sdma-more-reliable/

W trosce o zdrowie Państwa psów i kotów, zwłaszcza tych powyżej ósmego roku życia, zachęcamy do badań przesiewowych stanu zdrowia, zwłaszcza nerek, między innymi za pomocą biomarkera SDMA.