Czy warto znać grupę krwi pupila? – WARTO !!!

Są choroby, przy których niezbędne jest przetoczenie krwi u naszego psa czy kota. Może to być konieczne przy usunięciu śledziony spowodowanej nowotworzeniem tego narządu, przy krwotokach wewnętrznych, przy babeszjozie u psów, przy niedokrwistościach i wielu innych.

Gdy koniczna jest transfuzja, to często opiekunowie zwierząt pytają, czy one też mają grupy krwi? Odpowiedź brzmi –  mają. KOTY grupy A,B, oraz AB, a u PSÓW sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana , bo jest ich aż osiem (DEA 1.1, DEA 1,2 itd., aż do 8), w tym trzy silnie immunogenne.

Nowa nazwa Stara nazwa Procent populacji
DEA 1.1 A1 40-60%
DEA 1.2 A2 10-20%
DEA 3 B 5-20%
DEA 4 C 85-98%
DEA 5 D 10-25%
DEA 6 F 98-99%
DEA 7 Tr 10-45%
DEA 8 He

40%

Na szczęście jednak, u psów, przeciwciała pojawiają się dopiero po pierwszym podaniu innej grupy krwi i dlatego przy pierwszej transfuzji nie ma w zasadzie znaczenia (choć istnieją wyjątki rasowe) jaką krew podamy. Przy drugim przetoczeniu jest już bardzo ważne określenie grupy.

U kotów przed transfuzja należy bezwzględnie zbadać grupę krwi, bo zlekceważenie tego może doprowadzić do wstrząsu, a w konsekwencji śmierci zwierzaka.

W naszej przychodni korzystamy z prostych i szybkich testów firmy Alvedia. Całe badanie i określenie grupy krwi zajmuje nie więcej niż 10 minut, a zwierzak otrzymuje też później kartę grupy krwi.

Nela

Nela2

 

U kotów , szczególnie hodowlanych oznaczenie grupy krwi powinno być standardem, zwłaszcza w przypadku niektórych ras ( perskich, abisyńskich, brytyjskich krótkowłosych, szkockich zwisłouchych, somalijskich, birmańskich, cornish i devon rexów), dlatego, że występowanie grupy krwi A oraz B rozkłada się procentowo 60% do 40%. Kojarzenie kotów z różnymi grupami krwi winno odbywać się z dużą znajomością tematu , tak, by nie doprowadzić do konfliktu serologicznego u potomstwa, co jest poważnym zagrożeniem życia.

Poniżej zdjęcia z transfuzji krwi u jednego z naszych pacjentów, gdzie dawcą początkowym była inna nasza pacjentka Nela i to właśnie jej krew uratowała mu życie, a w dalszej terapii otrzymał krew od kotki imieniem Venus, która uzyskaliśmy z banku krwi http://www.ratunekdlapsa.pl , z którego pomocy zawsze korzystamy.

nela

kot

etykieta